BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

28 04 2010

Ahşap Mobilya” ile “Suntalam” veya “Mdflam Mobilya” arasında fark var mıdır? Şu resimleri inceleyin.

Bu resim “suntalam” olsun…
Bu da “mdflam” olsun

  

Her ikisi de “minik” ve çok şirin… Öyle değil mi? Bir de şuna bakın!

Bu da “ahşap” olsun…

  Şimdi karşılaştıralım. Her üç resim de “minik” ve çok şirin.
  Ne varki ilk ikisi, gerçek “ahşap” değil… “Ahşap” gibi görünen minikler…“Ahşap” kılığındalar…
  Günlük hayatta kullandığımız pek çok eşyanın “bir şeylere” benzetildiğini görüyoruz. Eşyalardan daha fazlası da var. Yediğimiz domatesten tutun da içtiğimiz içeceklere  kadar herşeyin bir “taklit“i var. Hormonlu domatesler, meyve suyu yerine meyve aromalı içecekler ve daha pek çok taklit ürün… Ahşabın da taklidi “mdflam” ve “suntalam” ‘dır. 
 Şunu düşünün… Bir okul merasimi için çocuğunuzdan öğretmeni sınıfa bir “fil” getirmesini istemiş olsun. Olmaz ya, oldu diyelim…
 Siz de  en yakın hayvanat bahçesinden bir fil temin etmek istediniz diyelim. Olmaz ama oldu diyelim. Çok zahmetli bir iş bu. Kimbilir, fili okul merasimine götürmek için ne zorluklarla karşılaşacaksınız. Bunlarla uğraşmak yerine bir “fil kostümü” bulmak ya da yapmak daha kolay değil mi? Suntalam’dan yada mdflamdan mobilya üretmek de böyledir işte… Ahşap üretimi çok meşakkatlidir. Ormandaki ağacın, evlere girinceye kadarki tüm aşamaları, bir filin ormandan okul merasimine getirilinceye kadarki aşamalarından geçer. Filin acıktığını, nefes aldığını, korktuğunu, altını kirlettiğini ve daha pek çok şeyi yaşarak görebilirsiniz. Ahşap mobilya üretimi de benzer şekilde bir “canlı”nın doğadan alınıp, evlerimize girmesine kadar bir çok aşamadan geçer…  Ahşap mobilyanın üretim aşamalarını bir başka yazımızda detaylı olarak ele alacağız.

 Ahşap hakkında çok fazla bilgimiz olmayabilir… Filler hakkında ne biliyoruz ki? 

  Bunları Biliyor muydunuz?

Karada yaşayan hayvanların en büyüğü olan fillerin, Afrika ve Asya fili olmak üzere iki türü vardır. Afrika filleri diğerlerine göre daha büyüktür. Yüksekliği 3.5 metreye, ağırlığı da 6 tona ulaşabilir.
Yelpaze gibi olan kulaklarının uzunluğu 2 metreyi, genişliği ise 1.5 metreyi bulur. 3.5 metre olan boylarıyla bu dev gibi hayvanları yaşadığımız evlere sokmamız, onları kedi köpek gibi beslememiz mümkün değildir.  Fillerin diğer hayvanlardan en büyük farkı hortumlarının olmasıdır. Bahçe hortumuna benzeyen bu uzun hortumun içinde 50 bin kas vardır. Evet yanlış duymadınız “50 bin” kas…
Burun delikleri ise bu hortumun ucundadır. Filler, hortumlarını besinleri ve suyu ağızlarına götürmek, eşyaları kaldırmak ve tabi bir de koku almak için kullanırlar. Bu hortum, filin su içebilmesi veya vücudunun üstüne su püskürtebilmesi için 4 litre suyu tutma kabiliyetine de sahiptir.
Öte yandan, filler kocaman eşyaları taşıyabilen hortumlarıyla minicik bir bezelye tohumunu bile koparıp, ağızlarında patlatarak içini yiyebilirler.

Onların, kocaman cüsseleriyle böylesine incelik isteyen bir işi başarabilmeleri gerçekten de hayranlık vericidir

Birçok konuda işe yarayan bu hortum aynı zamanda hem uzun bir parmak, hem bir borazan hem de hoparlör olarak kullanılır.

Ayrıca, filler hortumlarını yıkanmak için su, toprak banyosu yapmak için de toz püskürtmek amacıyla kullanırlar. Ancak, yavrular yeni doğduklarında hortumlarını kullanmayı beceremezler.

Hatta bazen hortumlarına basıp düşerler. İnsanlar, onların bu hallerini çok komik ve sevimli bulurlar.

Fakat, minik yavruların hortumlarına basıp düşmekten hoşlandıkları söylenemez.

Anne fil, 12 yıl boyunca yavrusunu hiç yanından ayırmaz. Altı ay boyunca hiç bıkmadan, sıkılmadan yavrusuna hortumunu kullanmayı öğretir.

Filin ağzının iki kenarında iki sivri uzun dişi vardır. Bu dişler, onların kendilerini savunmalarını kolaylaştırır. Ayrıca, filler bu dişlerin birini yerde delik açıp su bulmak için kullanırlar.

Öte yandan, lifli bitkileri çiğneyen bu hayvanların dişleri çok fazla aşınır.Ancak her aşınan dişin yerine arka sıradaki dişlerden bir yenisi gelir.

Yetişkin bir fil yiyecek olarak günde yaklaşık 330 kg. bitkiye ihtiyaç duyar.

Bu miktar altı küçük balya samana denk gelmektedir. Filler 24 saatlerinin yaklaşık 16 saatini yemek yemeye harcamak zorundadırlar.

Siz, bugüne kadar bu kalın derili, koca hayvanın nasıl serinlediğini hiç düşündünüz mü? Aslında, sizin de tahmin edeceğiniz gibi kalın derileri yüzünden terleyemeyen filler, doğal olarak etrafta buldukları su ya da çamur birikintileriyle serinlemeye çalışırlar.

Tabii, fillerin serinlemek için kullandıkları başka yöntemler de vardır. Örneğin, kulaklarını vücutlarını soğutmak için yelpaze gibi kullanırlar. Ayrıca, kulaklarında bulunan ince kan damarları da bu hareket sırasında soğuyarak vücudun serinlemesine yardımcı olur.

Fillerin diğer bir özelliği ise büyük hayvan avcılarını ve hayvan bilimcilerini uzun süre şaşırtmıştır. Bu özellik, fillerin karınlarının guruldamasıdır.

Fillerin karınları guruldarken çok yüksek sesler çıkarır. Ancak insanları şaşırtan, fillerin karınlarından gelen seslerin yüksekliği değil, fillerin bu gürültüleri kontrol edebilmesidir

Aslında fillerin çıkardığı bu gürültülerin sindirimle hiçbir ilgisi yoktur. Bu sesler, fillerin arkadaşlarının yerini anlamak için karınlarından çıkardıkları seslerdir.

Ancak, daha da ilginci, filler bir tehlikeyle karşılaştıkları zaman hemen sessizleşirler. Tehlike geçtikten sonra ise sesler yeniden başlar. Böylece, filler 4 km uzaklıktan bile birbirleriyle haberleşebilirler.

Öte yandan, fillerin göç ediş hikayeleri bilim adamlarını şaşırtan bir başka konudur. Bu koca kulaklı, dev cüsseli hayvanlar kurak mevsimlerde göç ederler ve bu sırada hep aynı yolu izlerler. Daha da ilginci, bu göç sırasında yolda gördükleri dal parçaları gibi çöpleri de temizlerler.

Filler geniş alanlara yayılarak yaşayan hayvanlar oldukları için aralarında sağlam bir “iletişim” olması çok önemlidir. Bu iletişim yalnızca fillerin keskin koku alma duyuları sayesinde olmaz.

Bunun yanında filin alnında, insanların duyamayacağı boğuk bir ses çıkartan bir organ vardır. İşte bu organ sayesinde filler kendi aralarında, diğer canlıların anlayamayacağı gizli ve şifreli bir dil kullanarak konuşurlar. Fillerin çıkardıkları bu boğuk sesler çok uzak mesafelere ulaşabilir. Bundan dolayı fillerin çıkardıkları bu özel ses uzun mesafeli görüşmeler için idealdir

KAYNAKÇA
Bu makalede kullanılan yazılardan bir kısmı şu adresten iktibas edilmiştir….

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: