Adana

9 06 2010

  

Adana, özellikle ‘iskelet’ ustalarının en yoğun olarak bulunduğu bir yöremizdir. Ahşap sandalye, ahşap koltuk çeşitleri ve ahşap masa, sehpa aksesuar üreten ustalar genellikle Adana’da yetişmiştir.
 Adana çevresinde ise Hatay ve Kahramanmaraş ‘Oymacılık’la bilinir. Adana’da güngeçtikçe sayıları azalmakla beraber, pek çok sanatkar bulunmaktadır.
 Ahşabın, ev eşyasına dönüşmesindeki süreci, Adanalı  ustalar sağlamıştır desek çok söylemiş olmayız. Türkiye’nin iskelet ustaları %60 oranında Adana’dadır.

ADANA HAKKINDA ANSİKLOPEDİK BİLGİ

Adana, Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz Bölgesi’sinde yer alan ilidir. İl merkezinin adı da Adana olup; Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam ve Karaisalı ilçelerinin birleşimiyle oluşur. Adana kent merkezi 5 ilçeden, Adana ili ise toplam 16 ilçeden oluşmaktadır. Adana ilinin nüfusu, 2009 yılı sayımları itibarı ile 2.062.226′ dır.[2]. Kent merkezi ise yaklaşık 1,6 milyon nüfusa sahiptir. Ayrıca Adana İli’nin yüzölçümü 14.030 km²’dir. Adana, Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra 5. büyük ilidir.[3]. Ayrıca Adana Türkiye’de en yüksek sıcaklık ortalamasına sahip illerden birisidir.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: