Ahşap Sandalyenin ‘Tahtına’ Oturan Metal Sandalyenin Bilinmeyenleri…

6 09 2010

 Çin Mallarının Ahşap Sandalye Üzerindeki Etkileri…

 Piyasada satılan metal sandalyelerin yüzde 99’u Çin malıdır. Metal sandalye ve camdan yapılan masalar yaygınlaştı. Bunun sebebi, metal ürünlere olan yoğun talep değildir. Aksine, insanlar hem sağlam hem de doğal olan masa sandalyelere ihtiyaç duymaktadır.

 Ahşap sandalyeler ve ahşap masalar, iyi ustaların elinden çıkmışsa tüm bu beklenti ve ihtiyaçlara fazlasıyla cevap verebilir. Ancak, bugün ne ülkemizde ne de Çin’de sağlam ahşap masa sandalyeler üretilememektedir. Bu da, müşteri kaybına yol açtığından insanların oturma ihtiyaçları, metal masa sandalyelerin pazara girmesiyle karşılanmak istenmektedir.


Çin bile, metal sandalye yerine ahşap sandalye üreterek Türkiye pazarına girememektedir. Çünkü, ahşap sandalye üretimi hem sanatsal incelik hem de uzun yıllara dayanan ustalık ister. Ahşap sandalye üretmekle, sağlam ve uzun ömürlü ahşap sandalye üretmek arasındaki farkı Çinliler de tıpkı ülkemizdeki ahşap sandalye üreticileri gibi tecrübe etmişlerdir. Bugünkü rakamlarla, Çin’den ithal ettiğimiz metal sandalyelerin ortalama fiyatı her şey dahil 5-6 Dolar’dır. Türkiye’deki son kullanıcıya satış fiyatı ise ortalama 60-70 TL’den başlamaktadır. Metal ayaklı üstü cam masanın bir çok modeli bulunmaktadır. Tüm bu metal Çin malı masaların herşey dahil ortalama fiyatı 17 Dolar’dır. Bu masaların Türkiye’de perakende satışı 200-250 TL’den başlamaktadır. Böyle büyük bir kar marjına ulaşılabildiği için, metal sandalye dayatılmaktadır. Masa sandalye seçimi yapacak olanlar, pazarda ezici bir çoğunlukla “metal” sandalyelerle karşılaşmaktadır. Ahşap doğru işlenirse, ömürlüktür. Torunlarımıza bile bırakabileceğimiz bir ahşap sandalyeden söz ediyoruz.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: