Ahşap Boyama mı Ağaç Boyama mı?

12 11 2010

 Sandalyelerimizin nasıl boyandığını biliyor musunuz? Sandalye nasıl boyanır? Hangi aşamalardan geçer? ‘Ahşap boyama’ adı altında pek çok kurs açılmıştır ülkemizde. Pek çok ev hanımı, bu kurslarda “mdf” parçalarını boyamayı öğrenmişlerdir. En çok dikkat çeken konu ise tüm bu kursların  “ahşap görünümü verebilmek” üzere “mdf” boyama teknikleri üzerinde durdukları yönündedir.
 Ahşap sandalyelerin boyanmasının tüm aşamalarını detayları ile anlatmak yerine genel bir fikir edinmeyi hedefleyen bu yazımızın yararlı olmasını diliyoruz.
 Ahşap sandalyeler, “ağaç“tan başka bir şey değildir. Ağaç, damarları olan, kendiliğinden görünen yüzeylere sahiptir. Ağacın içinde de dışında da bu yapı mevcuttur. Oysa, mdf -gibi sonradan işlenerek elde edilen malzemeler- böyle değildir. Mdf yüzeyini “ağaca” benzetmek için en üst yüzeyine “damar” desenli ince bir plastik malzeme kaplanır. Bu sayede ağaç taklit edilmiş olur. Ahşap, mdf’nin diğer adı değildir. Ahşap, ağacın diğer adıdır. Daha genel olarak ağacın işlenmişliğine vurgu yapar. Bununla birlikte, ahşap boyama denilince aslında, ağaç boyama anlaşılmalıdır. Ahşap (ağaç) nasıl boyanır? Ağacın damarlarının görünmesi sağlanmalıdır. Herşeyden önce, resimde de görmüş olduğunuz gibi doğal renkler seçilir. Ağacın doğallığını en iyi yansıtan renk, ağacın ağaç olduğunu gösteren renktir. Ceviz rengi olarak adlandırdığımız bu renk ve bunun tonlarını tercih ederek işe başlarız. Bu zahmetli bir yoldur aynı zamanda. Düz, damarsız bir zemini boyamak ile damarları görünmesi gereken bir yüzeyi boyamak aynı şeyler değildir. Ayrıca, ağaçların her yerinde farklı renk tonları olabilir. Ham olarak tek renk görünen bir sandalyenin, aslında dikkatli bakıldığında farklı tonlara sahip olduğu görülebilir. Boya ustaları, bu ton farklılıklarını en aza indirerek homojen bir görünüm sağlarlar.
 Boya, pek çok aşamadan geçtikten sonra son haline gelir. Zemin renklendirilirerek şu işlemlerden geçer, kurutma, dolgu verniği ile ağacın dış yüzeyindeki küçük boşlukların doldurulması, dolgu zımparası, macun çekerek detayların kapatılması, macun zımparası yapılmak suretiyle patinaya geçilir. Patina, ilk zemin renklendirmesindeki gibidir. Daha sonra ise boya tabancası ile renk atılır. Yani boyama başlar… Kurutma için beklenir. Pürüz kırma işlemi ile yüzey üzerindeki son rutüş gerçekleşir. Son olarak da son kat verniği atılır. Kurumaya bırakılan sandalyeler, boyahaneden çıkmış olur. Duvar boyar gibi boya yapılmaz. Ustalarımız boya fırçalarıyla ahşap boyamazlar.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: