Ahşap Sandalye Nasıl Temizlenir?

27 01 2011
  •  Ahşap mobilyaların bakımı ve temizliği nasıl yapılırsa, ömrü uzun olur?
  •  Sandalyeler nasıl temizlenir?
  •  Tüm bu soruların cevapları bu yazıda !

Ahşap  sandalye temizliği ve bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır.

Evde kullanılan ahşap sandalyelerin haftada bir kere hafif nemli bezle tozu alınır. Toz alma için kullandığnız nemli bezin ne çok ıslak ne de çok kuru olmamasına dikkat ediniz. Sandalye üzerindeki toz tutabilecek yüzeylerde ilk işlem hafif nemli bezle tozu bulunduğu yerden bezin üzerine almadır. Burada, tozu alan bez yüzeyini tekrar başka bir yere sürmemek gerekir. Bezin başka bir tarafını kullanabilirsiniz. Tek bir sandalyenin nemli bezle tozu alındıktan sonra, kuru ve temiz bir bezle sandalye tekrar elden geçirilmelidir.
Masaların da temizliğinde aynı işlemler uygulanır. Ahşap masaların üst yüzeylerinde -eğer örtü kullanılmamışsa- daha fazla toz bulunur. Bunun için, hafif nemli bezi yıkayarak başka masa ya da sandalyelerin silinmesine geçilmelidir. Aksi takdirde silinen yüzeylerin tozu, diğer ahşap mobilyalarınızı siz farkında olmadan kirletecektir. Bu da, temiz bir sandalye-masa yerine yarı tozlu bir masa sandalye demektir.
 Sadece kuru bezle toz almak, ahşap mobilyaların çizilmesine neden olabilir. Hafif nemli bezle silerken de çok fazla bastırmadan silmek gerekir. Unutmayın, sadece yüzeydeki tozları bezin üzerine alıyoruz. Masa üst yüzeyinde ağacın damarlarına paralel (suyuna) silme işlemi yapılır.
 Hafif nemli bezinizi yıkarken çok az sabun kullanabilirsiniz. Köpüren bir bezle ahşap sandalye silmek doğru değildir. Çok sulu bir bez de uygun değildir çünkü, ahşap yapısı gereği suyu çeker. Sandalye ve masalarımızın havadaki nemi yeterince çektiğini düşünerek, onları fazla suyla temas ettirmemeliyiz.

Ahşap sandalyelerin döşemeleri nasıl temizlenir?


Kumaş temizlerken hafif  nemli sabunlu bezi yine kullanabiliriz. Deride ise dikkat edilmesi gereken bir konu var. Öncelikle ve mutlaka, derinin üzerindeki toz parçacıklarını hafifçe vurarak gözeneklerden çıkarın. Gözeneklerdeki tozları çıkarmadan bezle silme işlemi yaparsanız, tozlar kalıcı olarak yapışır. Bunu önlemek için mutlaka sandalyelerin deri döşemesini temizlerken tozları -tabiri caizse- zıplatın.

 Bezimiz her zaman temiz olmalı !

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: