Sizin Sandalyeniz Hangisi?

1 02 2011

 Bir tek sandalye bile kişiliğiniz hakkında ipuçları verebilir. Evinize gelen misafirleriniz ilk olarak etrafı incelerler. Mobilya seçiminiz, tarzınızı yansıtır. Kim olduğunuzu söyler.
 Sandalyeler de gerek tasarımı gerekse de özellikleriyle hakkınızda olumlu ya da olumsuz bir kanaat oluşmasına bile sebep olabilir. İnsan psikolojisi üzerinde yapılan araştırmalar, insanların diğerlerini “kategorize etme”ye meyilli olduğunu ortaya koyuyor. Bilinç ve beyin ile ilgili araştırmalarda derinleşen bu konu, insanın diğer insanlar hakkındaki karar mekanizmasını etkileyen faktörün “çevre”lerinin nasıl olduğuna da bağlı olduğunu da ortaya koyuyor. Bu sebeple, gerek diğer tüm ev mobilyalarında, gerekse de sandalye, masa gibi ev eşyalarında seçimleriniz, diğer insanların sizi bir “kategori” içinde görmelerine neden oluyor. Bir örnekle açıklayalım. Çok iyi bir masa-sandalye takımı aldığınızı düşünelim. Bunun anlamlarından biri diğerlerininin gözünde şu olabilir:” Kaliteden anlayan, kaliteliyi bulan biri.”
 Elbette, etik bir tartışmaya girecek değiliz. Burada, bir durum tespiti yaptığımızı hatırlatalım. Kimin neyi, niye aldığı da ayrı bir tartışma konusudur.
 Sandalye alırken bile, sadece sandalye almadığımızı, onunla birlikte pek çok şeyi de aldığımızı hatırlatmak istedik. Eğer, ruh halinizi yansıtan istikrarlı bir çizginiz varsa, buna uygun modelleri mağazalarımızda bulabilirsiniz. Sadece tek bir “sandalye”de bile sizi siz yapan, kişiliğinizi yansıtan detayları bulabilirsiniz.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: